Commat_logo

Bu hafta deney hayvanlarında "Fear Conditioning" (korku koşullaması) modelinden ve Noldus Ethovision XT tarafından bu modelin fare ve sıçanlarda uygulanmasına yönelik geliştirilmiş çözümler hakkında bilgi vermek istiyoruz.


Deney hayvanlarının korkuya verdikleri yanıtlardan biri donup kalmaktır (freezing). Bu modelde ayak şoku ile oluşturulan korku ile bir ses uyaranı ilişkilendirilir.
Deney hayvanı daha sonra sadece sesli uyaranı duysa bile ayak şoku almış gibi donup kalır. İşlem tekrarlandıkça bu davranışın sönmesi beklenir.
Bu model temel bir ilişkili (associative) öğrenme modeli olarak kullanılabileceği gibi travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi durumları modellemek için de kullanılabilir.

 

Noldus Ethovision Fear Conditioning Sistemi ses ve şok uyarılarının deney hayvanına hassas bir şekilde uygulanmasını sağlarken "freezing" davranışını video takip sistemi ile değerlendirir. Görüntüdeki değişimleri piksel seviyesinde ve yüksek hızlarda algılayabildiği için çok hassas bir ölçüm imkanı sunar.


Sistemin önemli bir avantajı "Freezing" davranışı haricinde Noldus Ethovision yazılımının özelliklerinin de kullanımına imkan sağlamasıdır. Bu sayede diğer standart analizler de eşzamanlı olarak yapılabilir.

 

Commat İletişim Ltd.
Çetin Emeç Bulvarı, 1330.Sokak No:6/5 Öveçler / Ankara
Tel: 312 472 74 17
www.commat.com.tr - info@commat.com.tr

Bu mail Commat İletişim Ltd. tarafından bilgilendirme amacıyla gönderilmiştir. 
Bu mesajı almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız: haber listesinden ayrıl
©2017 Tüm hakları saklıdır