Commat_logo

Bu hafta deney hayvanlarında gözlem ile yapılan ölçümleri kolaylaştıran ve objektif veriler üreten Ethovision yazılımının son sürümünün Moris Su Labirenti ya da Açık Alan Aktivite ölçümü gibi doğrudan testlerin dışında kalan Phenotyper kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Behavior ek modüller
Ethovision artık davranış modülleri ile farelerde ve sıçanlarda önceden sadece araştırmacılar tarafından gözlenip skorlanabilen 10 farklı davranışı değerlendirebilmektedir.

Daha iyi tanımlama
Artık ağırlık merkezi haricinde burun ve kuyruk tanıma sayesinde sosyal etkileşim daha doğru bir şekilde değerlendirlmektedir.

Phenotyper
Ethovision görüntü analizinin ötesinde bu analizlere dayanarak başka cihazları da kontrol edebilmektedir. Bu sayede daha önceden deney hayvanlarının edimsel koşullama için bir pedala basması gereken Skinner kutusu tarzı sistemler ya da beşten seçmeli seri yanıt süresi gibi daha karmaşık modelleri çalıştırabilmektedir. Modüler yapısı sayesinde farklı sistemlere kolaylıkla adapte edilebilen bu sistem ile yapılabilecek kurgular hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.   

Örnek Phenotyper uygulamaları
Cognition wall: Discrimination / reversal learning
Optogenetik uyarı kontrolü
Beslenme ve su içme takibi
Homecage aktivite takibi
Açık alan testi
Yeni obje tanıma testi

 

Commat İletişim Ltd.
Çetin Emeç Bulvarı, 1330.Sokak No:6/5 Öveçler / Ankara
Tel: 312 472 74 17
www.commat.com.tr - info@commat.com.tr

Bu mail Commat İletişim Ltd. tarafından bilgilendirme amacıyla gönderilmiştir. 
Bu mesajı almak istemiyorsanız lütfen tıklayınız: haber listesinden ayrıl
©2017 Tüm hakları saklıdır